Muzeum Fonografii w Niepołomicach

Muzeum Fonografii Niepołomice.
Muzeum Fonografii Niepołomice.

10 listopada 2015 r. w mroczny jesienny wieczór liczną grupą koleżeństwa naszego Klubu Rotary zwiedziliśmy piękne pełne uroku miejsce jakim jest jedyne w Polsce Muzeum Fonografii w Niepołomicach.  Muzeum dzięki władzom lokalnym powstało w 2011 r. w wyremontowanym i zaadoptowanym budynku w sąsiedztwie Zamku Niepołomickiego.

W siedmiu salach ekspozycyjnych prezentowana jest historia tej wspaniałej dziedziny techniki jaką jest fonografia. Zobaczyliśmy tutaj ok. 150 eksponatów fonograficznych, wiek niektórych sięga nawet 130 lat. Przechodząc przez kolejne pomieszczenia poznajemy niedzisiejsze gramofony, adaptery i magnetofony pierwsze radia i telewizory, ich historię i rozwój.

Muzeum Fonografii Niepołomice.
Muzeum Fonografii Niepołomice.

Dzięki uprzejmości i dużej wiedzy Pani Dyrektor Marii Jaglarz w dziedzinie fonografii która nas oprowadzała po muzeum,  przenieśliśmy się i poczuliśmy klimat i nastrój minionych epok, poczynając od przełomu XIX i XX wieku, a kończąc na latach 90 wieku XX.

Ostatnią salą muzeum jest sala odsłuchowa wyposażona w nowoczesny system nagłośnienia typu Sound Shower z płytoteką winylową. Jest tutaj zgromadzonych ok. 3 000 płyt winylowych. Każdy ze zwiedzających mógł posłuchać wybraną płytę na jednym z ośmiu specjalnie przygotowanych stanowisk odsłuchowych.

Muzeum Fonografii Niepołomice.
Muzeum Fonografii Niepołomice.

Koleżanka Ewa H. wybrała wspaniały utwór bardzo refleksyjny w swej treści „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena. Po dłuższej chwili słuchania i w zadumie podziękowaliśmy Pani Dyrektor Marii Jaglarz za uroczy wieczór.

Muzeum Fonografii (17)

Następnie przeszliśmy do królewskich komnat Zamku w Niepołomicach gdzie mistrz kuchni zamkowej restauracji podał  bajecznie pyszną „gęsinę”. Rozkoszując się jadłem i królewskim trunkiem zakończyliśmy klubowe rotariańskie spotkanie.

Więcej zdjęć w naszej galerii.